خانه / اخبار پژوهشی / تولیدات پژوهشی حوزه با توجه به نیازهای درون و برون حوزوی

تولیدات پژوهشی حوزه با توجه به نیازهای درون و برون حوزوی

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در  بخش حوزوی نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی گفت: امروز با تلاش دست اندرکاران و ایجاد مقدمات نمایشگاهی کار فاخر، خوب و ارزنده ای انجام شده که جای تقدیر دارد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که در زمینه تولید کتاب های متنوع و متفاوت از عرصه های گوناگون علمی در فضای نمایشگاه دستاورد علمی پژوهشی این حوزه اتفاقات بزرگی افتاده است، تصریح کرد: تولید کتب گوناگون در عرصه های پژوهشی مرتبط با نیازسنجی ها و در راستای پاسخگویی به ۴ عرصه نیازهای درون حوزوی، جامعه، نظام اسلامی و بین الملل صورت گرفته است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که کاری که در این مدت کوتاه صورت گرفته، پژوهشی عالمانه، هدفمند، روزآمد و کارآمد باهمان رویکردتحولی مد نظر مقام معظم رهبری(حفظه الله) است، تصریح کرد: پیش بینی  شده  قرارگاه های علمی که در راستای پاسخگویی که رسالت اصلی و اساسی حوزه علمیه خراسان شمرده می شود، فعالیت دارند،  به جز آثار عرضه شده در نمایشگاه که ‌مجموعه وزین و سنگینی است، ۵۰ اثر فاخر دیگر نیزتا پایان سال  تدوین  کنند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت حوزه های علمیه حرکت مستمر پژوهشی متناسب با تقاضای زمانه که نام اجتهاد را به خود اختصاص داده دنبال شده است، یادآور شد: حرکت پویا و پژوهشی مبتنی بر شرایط و مقتضیات زمان در طول تاریخ در راستای پاسخگویی به نیازهای هر عصر و هر نسلی از سوی حوزه های علمیه دنبال شده است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که این امر با توجه به شرایط امروز و تشکیل نظام دینی، اهمیت والاتری دارد، عنوان کرد: باید نسبت به شبهاتی که در قالب های گوناگون در زمینه مقابله با نظام دینی در جهان شکل گرفته، پاسخگویی صورت بگیرد و در این راستا حرکت های ایجابی و سلبی، دو پایه فعالیت های پژوهشی را به خود اختصاص می دهد.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه تلاش داریم که پژوهش همه آموزش های حوزوی را  در تراز زمان، عصر، انقلاب و اسلام ناب پاسخ دهد تا حوزه های علمیه پاسخگوی انتظارات جامعه باشند و رسالت خود را در این مقطع حساس ایفا کنند، عنوان کرد: مساله پژوهش زیر ساخت آموزش بوده و البته  اگر‌مبتنی بر آموزش عالمانه نباشد، نمی تواند در جامعه تاثیرگذار واقع شده و کاربردی باشد؛ در واقع آموزش مبتنی بر پژوهش عالمانه و اجتهادی می تواند حرکت فقاهتی را در طول تاریخ استمرار دهد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه از سوی دیگر فعالیت های اجتهادی منحصر به درون حوزه نیست، ابراز کرد: حوزه های علمیه به صورت دانشی و با هدف تربیت طلاب، فضلا و علمایی در تراز اسلام ناب و انقلاب، حرکت می کنند که ایجاد قرارگاه های علمی در همین راستا است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه هیئت های اندیشه ورز نیز مساله محور و در راستای پاسخگویی به نیازهای متنوع جامعه عمل کرده و زیر‌ساخت اصلی آنان پژوهش است، اظهار کرد: اجتهاد، حرکت مستمر تاریخی مبتنی بر‌پژوهش عمیق است که تولید علم از آن برگرفته می شود؛ البته در غیر این صورت تولید علم نخواهند داشت و تکرار مکررات می باشد که نمی‌توان  با آن روش به موفقیت دست یافت.

همچنین ببینید

چهاردهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان اعلام شد

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، چهاردهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ویژه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *